A napokban nagyon sok szó esik a médiában a svájci frank problémájáról. A szegény frank hitelesekről és hogy az állam és a bankok miért nem tesznek valamit a probléma megoldására!

Bankok:

Meg kell értenie az embereknek először is azt, hogy a bankok olyanok mint bármelyik másik cég. Vannak részvényeseik (sok kis tulajdonosuk). Ha egy bank bevállal veszteséget, akkor a sok kis tulajdonos részvénye elkezd zuhanni, ami miatt megvonják a vezetőktől a bizalmukat és annak adják a vezetést aki hasznot termel. Kegyetlenül hangzik, de ha bárkihez odajön az utcán egy frankhiteles, hogy adjak neki 1 millió forintot, én se adnék neki.

Állam:

Az emberek nagy többségében nem értik miért vonnak el bizonyos helyekről pénzeket és miért nem támogatnak jobban bizonyos területeket az állam. Sajnos sokakban még az a képzet él, hogy az állam mindenható és neki kell megoldania mindent. Pedig a jelen helyzetben szinte tehetetlen. Akkora hiteltartozás gyűlt már össze az embereknél, hogy ha az állam megpróbálná átvállalni, egyszerűen csődbe menne.

 

Sajnos amelyik részével nem foglalkozik a média egyáltalán az a frankhitel megnövekedett törlesztésének a következménye.

Az első és legfontosabb baj társadalmi szinten az nem az, hogy néhány ember elveszíti a lakását. Történt már ilyen korábban is. Az a legfőbb probléma, hogy a vásárlóerő drasztikus mértékben csökken a frankhiteles lakosságnál. Ez pedig egy gyűrűzésben óriási munkanélküliséget generálhat, ami további ezrek megélhetését és lakását veszélyezteti.

Mi is a probléma:

1. Ha a vásárlóerő csökken, akkor a először a kis vállalkozásoknak nem lesz elég bevétele. Mivel nincs elég bevétele, ezért elkezdik leépíteni az alkalmazottaikat.

2. A sok elbocsátás további hitelbedőléseket eredményez emellett vásárlóerő csökkenést.

3. Az ingatlanpiaci árak elkezdenek zuhanni.

4. a nagy munkanélküliség miatt a fizetések elkezdenek csökkenni, hiszen mindenki félteni kezdi a munkáját és belemegy a csökkentésbe.

5. Tovább nehezedik az eddig könnyen törlesztők helyzete és jelentősen csökken a vásárló erejük is.

6. A sok rászorulóval az állam garantáltan nem tud majd mit kezdeni

 

Összefoglalva ez nem csak a frankhitelesek problémája lesz, hanem teljes gazdasági probléma.

Mint láthattuk a napokban sajnos a svájci jegybank is tehetetlen. Hiába csökkentette a kamatokat, ez egy rövid pánikot keltett a befektetőkben, majd a hullám tovább haladt felfele. Sajnos jobban félnek a befektetők attól, hogy valamelyik ország bedől és hogy az USA és gondok és recesszió elé néz, minthogy néhány tized %-os kamaton elgondolkozzanak.

 

Pedig ez a magas frank ár a svájci gazdaságnak se jó!

Svájc gazdaságáról pár szót:

A legfontosabb ipari szektor az óragyártás, a gépgyártás és a textilipar. Jelentős az orvosi műszerek gyártása, és nagyon fontos a gyógyszeripar. A két legnagyobb gyógyszergyártással foglalkozó cég a Novartis és a Roche.

 

A svájci turizmus jelentősen meg fog csappanni. Ezzel többet veszít a gazdaságuk, mint amennyit nyerhetnek a frank erősödésén.

A turizmus csökkenésének két összetevője:

1.Kevésbé fizetőképes nyaralók jobban megnézik hol mi mennyibe kerül.

2. A svájciak se otthon fognak nyaralni, hiszen kicsit arrébb ugyanúgy vannak hegyek és minden sokkal olcsóbb.

 

Svájc iparának problémák:

A svájci lakosság nehezen fog belemenni egy fizetés csökkentésbe. Ez viszont leépítésekhez fog vezetni, hiszen ami egy multinak eddig 198 forint volt, az most 253 forint, ami 25%os költség növekedést jelent. A svájciaknál jelenlévő vállalatoknál pedig a munkaerő a legköltségesebb már most is.

Textilipari termékeik és gépgyártásuk versenyképtelenné válik azonos áron.

A bejegyzés trackback címe:

https://svajcigazdasag.blog.hu/api/trackback/id/tr993127678

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása